Porady dotyczące żałoby: Czego się spodziewać po stracie bliskiej osobyŻałoba to dla większości z nas niewygodny temat. Niewiele osób lubi myśleć o tym, co może się stać, gdy stracimy kogoś, kogo kochamy. Jednak konieczne jest przeprowadzenie tych rozmów i bycie przygotowanym na wypadek, gdyby stało się coś nie do pomyślenia. Nawet jeśli nie lubisz o tym myśleć, przygotowanie się na możliwość utraty bliskiej osoby jest kluczowe. Jeśli masz szczęście mieć sieć wsparcia bliskich, którzy będą tam, aby pomóc ci po stracie, to świetnie; ale co, jeśli nie są? Co zrobisz, jeśli nie ma nikogo, kto mógłby zająć się sprawami za ciebie?

Rozpoznawanie etapów żałoby

Istnieje pięć etapów żałoby, przez które ludzie przechodzą, gdy tracą kogoś bliskiego. Nie ma ustalonego czasu dla tych etapów, ale ważne jest, aby być ich świadomym, aby być przygotowanym na to, co nas czeka. Etapy żałoby obejmują zaprzeczenie, gniew, targowanie się, poczucie winy i wreszcie akceptację.

  • Zaprzeczenie - Jest to naturalna reakcja, gdy ktoś otrzymuje wiadomości, które są trudne do zaakceptowania. Na tym etapie ludzie mogą myśleć, że wiadomości są nieprawidłowe, że to się nie dzieje naprawdę lub że to minie.
  • Gniew - Po tym jak zaprzeczenie przestanie być odczuwalne i osoba będzie zmuszona do zaakceptowania wiadomości, może poczuć gniew. Ten gniew może być skierowany na osobę, która odeszła, na lekarza, który przekazał wiadomość, a nawet na rodzinę i przyjaciół. Ten etap może być niezdrowy, jeśli zakłóca zdolność do radzenia sobie ze stratą.

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić po stracie kogoś, jest otoczenie się ludźmi, którzy się o ciebie troszczą i chcą cię wspierać w tym trudnym czasie. Znajdź grupę wsparcia, osobiście lub online, gdzie ludzie, którzy doświadczyli takiej straty jak Twoja, mogą podzielić się swoimi historiami, zmaganiami i triumfami. Możesz też skontaktować się z terapeutą lub doradcą, który pomoże Ci przetworzyć Twoje uczucia i znaleźć zdrowy sposób radzenia sobie z bólem po stracie. Posiadanie sieci wsparcia może mieć ogromny wpływ na umiejętność radzenia sobie ze stratą.

Sprawy prawne

Po stracie ważne jest, aby wiedzieć, co zrobić w przypadku, gdy trzeba będzie zająć się kwestiami prawnymi. Jest to szczególnie ważne, gdy chodzi o bliskich, którzy są seniorami lub cierpią na przewlekłe choroby, które mogą skrócić ich życie. Przygotowanie się na najgorsze i rozmowy z bliskimi na temat ich życzeń dotyczących sytuacji medycznej lub scenariusza śmierci może zaoszczędzić Tobie i Twoim bliskim wiele stresu i bólu serca. Jeśli masz bliską osobę, która zbliża się do końca życia, warto usiąść z nią i porozmawiać o jej życzeniach, gdyby nie była w stanie podejmować decyzji. Jaki zespół opieki zdrowotnej ma być zaangażowany? Gdzie chcieliby być leczeni?