Korzyści z wapnowania gleby: poprawa urodzajności i struktury gleby

Wapnowanie to jeden z podstawowych zabiegów agrotechnicznych, który pozwala uwolnić potencjał plonotwórczy roślin. Biorąc pod uwagę, że udział gleb kwaśnych i bardzo kwaśnych na terenie naszego kraju wynosi ok. 50%, rolnicy muszą pamiętać o regularnym nawożeniu wapnem stanowisk rolnych. Wysoki poziom zakwaszenia stanowi wynikową kilku czynników m.in. stosowania nawozów azotowych, mineralizacji materii organicznej czy opadów atmosferycznych. Zobacz, jakie korzyści niesie za sobą wapnowanie gleby.

Wapnowanie a poprawa urodzajności gleby

Odczyn podłoża ma kluczowe znaczenie dla dostępności składników odżywczych. W glebach zakwaszonych występuje problem ograniczonej rozpuszczalności wielu ważnych pierwiastków, co spowalnia wzrost i zmniejsza potencjał plonotwórczy. Wapnowanie sprawia, że gleba staje się pulchniejsza, poprawia się jej przepuszczalność, a korzenie mają lepsze warunki do rozrostu, co zwiększa zdolność roślin do pobierania wody i składników odżywczych. Zabieg wapnowania wspiera także mikroorganizmy glebowe, które odgrywają ważną rolę w rozkładzie materii organicznej. Poprawa struktury gleby minimalizuje przy tym ryzyko erozji i spływu powierzchniowego wody, chroniąc wody powierzchniowe przed zanieczyszczeniami.

Wapnowanie a poprawa struktury gleby

Pozytywnym skutkiem wapnowania gleby jest poprawa warunków fizykochemicznych. Wskutek racjonalnej podaży wapnia dochodzi do wytworzenia struktury gruzełkowatej, która jest wyjątkowo korzystna dla roślin. Gleba staje się mniej podatna na zamulenie i zagęszczenie, i dłużej zatrzymuje wodę. Umiejętnie prowadzone zabiegi agrotechniczne stymulują tworzenie korzystnego środowiska dla bakterii asymilujących wolny azot z powietrza i fosfor, co pozwala ograniczyć nawożenie tymi pierwiastkami. Poprzez zwiększoną bioróżnorodność mikrofauny patogeny mają natomiast utrudnione warunki do kolonizacji i nie mogą skutecznie atakować systemów korzeniowych roślin uprawnych.

Jaki odczyn gleb jest optymalny dla roślin uprawnych?

Przyjmuje się, że optymalny odczyn gleby dla większości roślin uprawnych wynosi od 6 do 7. Wiele zależy przy tym od kategorii gleby. Uzyskanie takiego pH sprzyja skutecznej absorpcji składników pokarmowych przez rośliny (szczególnie azotu, fosforu i potasu). Właśnie z tego względu regulacja odczynu gleby jest traktowana priorytetowo w stosunku do nawożenia roślin.

Oczywiście, aby uzyskać oczekiwane efekty, należy ustalić prawidłową dawkę nawozu wapniowego. Zbyt intensywne nawożenie prowadzi bowiem do przewapnowania i doprowadzenia gleby do odczynu zasadowego, co z kolei wywołuje szereg negatywnych skutków, w tym przesuszenie i przyspieszony rozkład substancji organicznej.