Jak wybrać odpowiedni tunel ogrodowy do ogrodu?

Uprawa własnych warzyw, owoców lub roślin ozdobnych to nie tylko wspaniałe hobby, ale także sposób na życie. Dzięki temu nie będziesz onieśmielony cenami tych produktów, a jednocześnie zyskasz motywację do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Tunele ogrodowe z pewnością ułatwią Ci uprawę, ale zanim się na nie zdecydujesz, powinieneś dowiedzieć się, jak wybrać najlepszy model.

5 zasad wyboru tuneli ogrodowych

Biały lub zielony

Tunele ogrodowe można wybrać w dwóch kolorach: białym i zielonym. Pamiętaj, że jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych. W końcu ma to również wpływ na warunki panujące wewnątrz tunelu. Model biały zapewnia maksymalną ilość światła, ponieważ kolor ten skutecznie odbija promienie słoneczne. Z drugiej strony, wersja zielona bardziej się nagrzewa i zapewnia więcej cienia, co czyni ją dobrym rozwiązaniem dla roślin wrażliwych na oparzenia słoneczne. Pamiętaj, że folia na tunel ogrodowy jest szczególnie ważna.

Odpowiednia wysokość

Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest wysokość tuneli. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma to, jakie warzywa lub owoce chcesz uprawiać. Jeśli chcesz mieć wytrzymałe krzewy lub nawet małe drzewa, powinieneś zdecydować się na wysokie tunele. Ponadto można się w nich swobodnie poruszać, a rośliny mają miejsce do wzrostu. Oczywiście modele te są również bardziej profesjonalne, co wpływa również na ich cenę.

Pamiętaj, że niskie tunele sprawdzają się na małych grządkach, a także we wczesnych fazach rozwoju roślin.

Właściwy materiał budowlany

Wybierając najlepszy tunel ogrodowy, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest zbudowany. Przede wszystkim musi być trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Obecnie najczęściej spotykane są modele wykonane z metalu lub rur PCV. Coraz większą popularnością cieszą się tunele z tworzyw sztucznych, ponieważ są one trwałe, lekkie, nie korodują i są odporne na wahania temperatury. Dlatego bez problemu można pozostawić konstrukcję w stanie surowym w okresie jesienno-zimowym.

Kolejną zaletą rur PVC jest to, że można je łatwo przemieszczać: Z pomocą drugiej osoby można błyskawicznie wsunąć tunel na inne grządki.

Dostosowanie odpowiedniej wielkości

Zawsze upewnij się, że tunel ogrodowy jest dopasowany do wielkości działki. Zwłaszcza jeśli chcesz uprawiać w ogrodzie warzywa lub owoce i potrzebujesz do tego oddzielnego miejsca. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny model, dobrze zmierz powierzchnię, weź pod uwagę także wysokość tunelu i dopiero wtedy zastanów się, czy ta wersja Ci odpowiada.

Tunel ogrodowy z oknami czy bez

Obecność okien w tunelu ogrodowym jest decyzją indywidualną, ponieważ ich obecność nie jest konieczna - w porównaniu z wejściem w modelu wysokim. W przypadku dużych tuneli zwykle zaleca się stosowanie okien. Wtedy jest to wręcz konieczność ze względu na wysokie temperatury.