Jak Złagodzić Ból Stawów i Zapalenie StawówCzy masz obolałe stawy, które pojawiają się po treningu lub uprawianiu sportu? A może bóle stawów pojawiają się, gdy pada deszcz lub wzrasta wilgotność powietrza? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Miliony ludzi każdego dnia zmagają się z bólem stawów i zapaleniem stawów. W rzeczywistości ponad połowa Amerykanów w wieku 65 lat i starszych cierpi na jakiś rodzaj zapalenia stawów - a częstość występowania tego schorzenia rośnie. Jeśli ćwiczenia zwiększają ból stawów, czy powinieneś przestać je wykonywać? Zdecydowanie nie! Ćwiczenia to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie i opanowanie objawów zapalenia stawów i innych rodzajów bólu stawów.

Idź popływać

Pływanie to najprostszy sposób na wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni, które wspierają Twoje stawy. Co więcej, jest to ćwiczenie o niskim wpływie, które w minimalnym stopniu obciąża stawy ciała, co czyni je idealnym dla osób z bólami stawów. Woda jest około 800 razy bardziej lepka niż powietrze, co oznacza, że stawia opór Twoim ruchom.

  • Opór ten pomaga budować siłę stawów i zapobiegać urazom wynikającym z nadużycia lub nagłego uderzenia.
  • Nawet jeśli nie cierpisz na bóle stawów, powinieneś włączyć pływanie do swojej rutyny ćwiczeń przynajmniej raz w tygodniu.

Pływanie jest jednym z najlepszych ćwiczeń, jakie możesz wykonywać, jeśli chcesz schudnąć. Spala więcej kalorii na minutę niż prawie każde inne ćwiczenie: Podczas gdy jogging spala około 7 kalorii na minutę, pływanie okrążeń w basenie w umiarkowanym tempie pozwoli spalić 8 kalorii na minutę.

Rozciągaj się przed i po ćwiczeniach

Rozciąganie mięśni przed treningiem i schładzanie mięśni po ćwiczeniach to najlepsze sposoby na zapobieganie urazom i bolesności, które mogą powodować ból stawów. Rozciąganie mięśni przed ćwiczeniami pomoże Ci uniknąć urazów podczas ćwiczeń poprzez rozgrzanie mięśni, zwiększenie przepływu krwi i poprawę zakresu ruchu. Schłodzenie się po ćwiczeniach pomaga zapobiegać naciągnięciom i zwichnięciom poprzez zmniejszenie napięcia mięśni i przepływu krwi, dzięki czemu mięśnie nie napinają się nadmiernie. Nawet jeśli nie cierpisz na bóle stawów, rozciąganie jest dobrym sposobem na poprawę ogólnego stanu zdrowia i sprawności fizycznej. Niektóre rodzaje rozciągania, takie jak joga, mogą nawet poprawić Twój nastrój poprzez zwiększenie poziomu serotoniny, podczas gdy inne, takie jak poniższe ćwiczenia, mogą pomóc zmniejszyć objawy bólu stawów. Masaż jest najlepszym sposobem na złagodzenie napięcia mięśni i bolesności, które mogą powodować ból stawów. Według badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Południowej Kalifornii, terapia masażem jest skuteczną metodą leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów rąk, szczególnie u osób z niższym poziomem depresji.