Rozliczanie PIT przez Internet. To proste!

Niechęć przed nowymi rozwiązaniami jest jak najbardziej zrozumiała, jednak należy wiedzieć że to właśnie one pozwalają nam na szybsze załatwienie wielu codziennych spraw. Dobrym przykładem jest zeznanie podatkowe, które każda osoba fizyczna ma obowiązek dostarczyć do urzędu skarbowego w określonym czasie. W tej kwestii nie ma dyskusji, jednak nieco inaczej wygląda sprawa z metodą dostarczania formularza. Mianowicie dzisiaj posiadamy dwie metody, pierwszą z nich jest własnoręczne wypełnienie oraz dostarczenie do urzędu w formie papierowej. Z kolei drugą opcję stanowi droga elektroniczna oraz związane z nią zalety, które znacznie ułatwiają proces dla obydwu stron. Nie ma więc w tym nic dziwnego gdy obserwujemy coroczny wzrost deklaracji podatkowych przekazywanych drogą elektroniczną, natomiast forma papierowa powoli odchodzi już do lamusa.

 

Dlaczego warto rozliczyć twój e-pit?

Na samym początku należy wspomnieć o wielu zaletach korzystania z takiego sposobu rozliczeniowego z Urzędem Skarbowym. W przeciągu kilku lat stał się on nie tylko alternatywą ale podstawowym rozwiązaniem dla każdego podatnika za sprawą kilku kwestii. Pierwszą z nich jest możliwość wypełniania twój e-pit z własnego mieszkania bądź każdego miejsca na ziemi przez https://www.podatnik.info/twoj-e-pit . Po drugie takie rozwiązanie skraca czas oczekiwania na zwrot pieniędzy dokładnie o połowę, oczywiście jest to konsekwencja kilku innych czynności. Trzeba być świadomym, że udając się do urzędu skarbowego z formą papierową będzie ona musiała zostać wprowadzona w system przez urzędnika co znacznie wydłuża cały proces. Natomiast gdy własnoręcznie wypełnimy formularz w domu w formie elektronicznej zostanie on bezpośrednio przekazany do weryfikacji co automatycznie skraca czas oczekiwania na zakończenie operacji. Jednak aby nie było tak kolorowo trzeba powiedzieć sobie o braku pewnych możliwości, mianowicie gdy pracowaliśmy za granicą bądź otrzymujemy z zagranicy jakikolwiek dochód nie będzie możliwości rozliczenia elektronicznego. W takiej sytuacji będzie trzeba udać się osobiście do urzędu i wypełnić stosowny formularz.

 

Co musisz przygotować przed wypełnieniem deklaracji?

Faktem jest, że program ten w znacznym stopniu ułatwia cały proces tworzenia deklaracji podatkowej jednak pewne standardy muszą zostać zachowane i nic tego nie zmieni. Co więc będzie nam potrzebne i co musimy sobie przygotować chcąc wypełnić elektryczną wersję formularza? W takim przypadku należy mieć przy sobie numer NIP, PESEL oraz kwotę przychodu wskazaną w ubiegłym roku. Co ciekawe w bieżącym roku podatkowym nie będzie potrzeby składania e-podpisu który mógł sprawić pewne problemy, szczególne osobom które nie miały z tym wcześniej do czynienia. Reasumując nie ma potrzeby obawiać się że coś może pójść źle, wszystko zostało stworzone w bardzo prosty i intuicyjny sposób który zdecydowanie ułatwia poruszanie się po programie. Samo wypełnienie powinno zająć nam nie więcej niż kilkadziesiąt minut, jeżeli skorzystamy z opcji automatycznego generowania czas ten będzie znacznie krótszy.