Ekologiczne podróżowanie - samochody elektryczne hit czy kit?Historia transportu pokazuje, że zmiany są nieuniknione. Nowe technologie przynoszą nowe metody podróżowania i bardziej efektywne metody przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego. Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne w związku ze wzrostem poziomu zanieczyszczenia powietrza w wielu rejonach i rosnącymi kosztami benzyny. Choć samochody elektryczne mają pewne wady, takie jak konieczność posiadania publicznych stacji ładowania i ryzyko pożaru akumulatorów litowo-jonowych, to w miarę doskonalenia technologii wady te są usuwane.

Czy samochody hybrydowe to to samo, co samochody elektryczne?

Samochody hybrydowe to nie to samo, co samochody elektryczne. Samochód hybrydowy łączy w sobie silnik spalinowy z silnikiem elektrycznym i akumulatorem. Akumulator ładuje się, gdy samochód hamuje, więc do poruszania samochodu można wykorzystywać zarówno energię z akumulatora, jak i z silnika spalinowego. Samochody hybrydowe są generalnie bardziej wydajne niż samochody z silnikiem spalinowym, ale zależy to od ceny benzyny i dostępności stacji ładowania akumulatorów elektrycznych.

Zagrożenia związane z akumulatorami litowo-jonowymi

Eksperci od baterii twierdzą, że baterie litowo-jonowe są mniej toksyczne niż inne rodzaje baterii, ale nie są całkowicie bezpieczne. Choć są mniej toksyczne niż inne typy, podczas użytkowania wydzielają niewielkie ilości wodoru. Jeśli wodór ten ulegnie zapłonowi, może dojść do eksplozji. Zdarzyło się kilka przypadków, w których baterie litowo-jonowe spowodowały pożary w telefonach komórkowych i laptopach, choć liczba tych zdarzeń jest mniejsza niż liczba używanych baterii. Ryzyko pożaru elektrycznego istnieje również w przypadku niewłaściwego ładowania akumulatorów, zwarcia lub nadmiernego użytkowania. Istnieją sposoby zmniejszenia tego ryzyka, np. stosowanie ładowarek do akumulatorów litowo-jonowych przeznaczonych do akumulatorów stosowanych w samochodach elektrycznych. Akumulatory należy również przechowywać w temperaturze pokojowej. Jeśli samochód jest zaparkowany w bardzo gorącym lub zimnym miejscu, istnieje ryzyko, że akumulatory mogą się przegrzać lub zamarznąć, co może spowodować ich wybuch.

Czy istnieje alternatywa dla akumulatorów litowo-jonowych?

Istnieją inne rodzaje akumulatorów, nad którymi trwają prace, ale żaden z nich nie jest tak dobrze zbadany i zrozumiany jak akumulatory litowo-jonowe. W miarę doskonalenia technologii może nadejść dzień, w którym akumulatory litowo-jonowe przestaną być wybierane do samochodów elektrycznych. W międzyczasie producenci samochodów projektują swoje samochody tak, aby nie były one wyposażone w ESU jako część systemu bezpieczeństwa samochodu.