Jak powrócić do swoich celów fitnessCzy masz już tak dość postanowień, że nie możesz nawet znieść tego, że znów słyszysz słowo "postanowienie"? Nie jesteś sam. Postanowienia to trudna sprawa - dla niektórych osób sprawdzają się one doskonale jako sposób na rozpoczęcie nowego roku. Ale dla innych mogą się one wydawać kolejnym stresującym punktem w i tak już napiętym kalendarzu. A jednak w postanowieniach noworocznych jest jakaś wartość: Samodoskonalenie i dbanie o siebie na tyle, by dążyć do osiągnięcia lepszej wersji siebie, to dobra rzecz! Cała sztuka polega na tym, by dowiedzieć się, jak sprawić, by postanowienie się utrzymało i przyniosło wymierne rezultaty pod koniec roku. Nie musisz rezygnować ze wszystkich swoich celów na rok 2022; wystarczy, że je zmodyfikujesz.

Wyznacz mniejsze cele

Jest to najczęstszy błąd popełniany przez ludzi przy ustalaniu postanowień. Próbują zrobić zbyt wiele, zbyt szybko i zanim się zorientują, mijają miesiące, a oni nawet nie zrobili dużego postępu w realizacji swojego celu. Jeśli spróbujesz wyznaczyć sobie zbyt duży cel, łatwo możesz z niego zrezygnować, nie wiedząc nawet, czy rzeczywiście Ci się nie udało.

  • W takim przypadku lepiej jest wyznaczyć sobie mniejszy cel i najpierw go osiągnąć, a potem spróbować ponownie z czymś większym.
  • Na przykład, jeśli chcesz regularnie chodzić na siłownię, nie stawiaj sobie za cel "chodzenia na siłownię 3 razy w tygodniu".

Jeśli postawisz sobie tak duży cel, możesz ponieść porażkę, zanim jeszcze zaczniesz. Zamiast tego ustal mniejszy, ale wciąż osiągalny cel, na przykład "chodzenie na siłownię 2 razy w ciągu najbliższych 2 tygodni". Gdy miną te 2 tygodnie, oceń ponownie swoje samopoczucie i zobacz, czy chciałbyś pójść na siłownię w przyszłym tygodniu. Jeśli nadal będziesz chciał chodzić, wyznacz sobie kolejny mniejszy cel i kontynuuj.

Wybierz nawyk, którego chcesz się trzymać

Może chciałbyś mieć więcej czasu dla rodziny, a nawet dla siebie po długim dniu pracy. Może chcesz rozpocząć nowe hobby lub nauczyć się języka. Niezależnie od tego, co chcesz zrobić, aby to osiągnąć, musisz wyrobić w sobie nawyk. Nawyki to czynności, które wykonujesz regularnie i które możesz uczynić częścią swojej rutyny, dzięki czemu stają się one drugą naturą i nie wymagają dużego wysiłku. Jeśli chcesz znaleźć czas dla swojej rodziny, spróbuj raz w tygodniu wygospodarować jeden dzień, aby spędzić go z bliskimi i zrobić coś fajnego. Jeśli chcesz nauczyć się nowego języka, spróbuj słuchać podcastów lub lekcji audio podczas wykonywania takich czynności, jak jazda samochodem czy ćwiczenia fizyczne. Jeśli chcesz rozpocząć nowe hobby, spróbuj spotykać się z przyjaciółmi, którzy podzielają Twoje zainteresowania, abyś był odpowiedzialny przed kimś innym, co zwiększy prawdopodobieństwo, że będziesz postępował zgodnie z planem.